Duyuru Arşivi

Başsağlığı Mesajı

"Sayın Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Türk Milletinin zenginliğinin temsilcisi, değerli  meslektaşımız, bilimci, arkadaşımız Doç. Dr. SÜHA YAĞCIOĞLU'nu ani olarak yitirdik. Çok üzgünüz.

Yönetim Kurulu olarak  ailesine ve tüm meslektaşlarımıza baş sağlığı ve sabırlar dileriz."

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

EBSA (Europan Biophysical Socieities Association)

"Değerli Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Avrupa'daki biyofizik çalışmaları, toplantıları, ödüller, iş olanakları ile ilgili bilgilere ilk elden ulaşabilmeniz için http://ebsa.org/portal/newsgroup, adresine girerek EBSA News Gurubuna katılmanızı öneririz. EBSA Türkiye'den gerçekleşen katılımları gözlemlemektedir. Türk biyofizik bilimcilerinin daha fazla uluslararası ilişkilerde bulunması, yerimizin güçlenmesine ve gelişimimize katkı sağlayacağı açıktır.

http://www.springer.com adresine girerek çok sayıda araştırma ve çalışma alanıyla ilgili bilgiye ulaşmak mümkündür.

EBSA her yıl hangi ülkeden kaç biyofizik bilimcisinin dergiyi incelediğini kaç makale indirdiğini değerlendirmekte ve bu bilgilerin ışığında ülkelerin biyofizik dünyasındaki yerini ve önemini belirlemekte ve genel kurullarda açıklamaktadır.
Özellikle genç bilimcilerimizin bu konularda cesaretlendirilmelerini dileriz.

Daha üstün başarı dileklerimizle..."

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu BaşkanıEBSA Genç Araştırmacı Ödülü Duyurusu

"Değerli Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Aşağıda sunulan metinden de anlaşılacağı gibi EBSA Temmuz 2017 de Edinburg’da yapılacak olan EBSA/IUPAB kongresinde araştırmacı ödülü verecektir. Yönetim Kurulumuz da ülkemizden bir adayın (sadece bir çalışmayı aday gösterebiliyoruz) çalışmasını gönderme kararı almıştır. Aday gösterilecek olan çalışmayı yapan bilimcinin Türk Biyofizik Derneği üyesi olması zorunludur. Daha fazla bilgi için: "http://ebsa.org/portal/prize-and-medal'' yararlanmak mümkündür. Belirtilen özellikleri taşıyan adayların çalışmaları ile birlikte derneğimiz sekreterliğine en geç 30 Kasım 2016 tarihine başvurmaları gerekmektedir. Yönetim kurulumuzun oluşturacağı başvurular arasından bir çalışmayı seçip Türkiye’yi temsil edecek adayı EBSA'ya bildirecektir.

Bilgilerinize.

Başarı dileklerimiz ile..."

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


EBSADaveti:

EBSA invites all Member Societies to nominate candidates for the EBSA Young Investigators’ Medal and Prize, to be awarded at the IUPAB/EBSA Congress in Edinburgh in July 2017. The winner of the Prize receives 2000 EUR and a medal, and will present a lecture at the Congress, as well as be expected to contribute an article to the European Biophysics Journal (either a review or original article). Nominations (at most 2 pages long) by the National Societies (only one nomination from any Society) The procedure for the nomination is described on the EBSA webpage: http://ebsa.org/portal/prize-and-medal.

 

Lipid Biyofiziği Ödül Duyurusu

"Değerli Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Aşağıda sunulan metinden de anlaşılacağı gibi EBSA Temmuz 2017 de Edinburg'da yapılacak olan  EBSA/IUPAB  kongresinde ''Avanti Polar Lipids'' olarak adlandırılan çalışmalar arasından bir ödül vermeyi planlamıştır. Daha fazla bilgiye  http://ebsa.org/portal/prize-and-medal adresinden ulaşmak mümkündür. Bu ödül için kişisel başvuruda bulunmak mümkündür ancak Türk Biyofizik Derneği üyesi olma şartı aranmaktadır. Söz konusu alanda çalışan üyelerimiz doğrudan EBSA Başkanı Prof. Helmut Grubmüller (hgrubmu@gwdg.de) 31 Aralık 2016 tarihine kadar başvurabilirler.

Bilgilerinize sunarız."

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


EBSA Daveti:

EBSA invites individual nominations for the Avanti Polar Lipids / EBSA Award, which will be presented at the IUPAB/EBSA Congress in 2017 to an investigator for outstanding contributions to our understanding of lipid biophysics. The winner receives a Prize of US$ 3,000, and will present a lecture at the Congress. Additionally, a review article for the European Biophysics Journal is desired, submitted within 3 months of the award being made known the recipient. The nominee must be a member of an EBSA adherent member Society that is in good standing. The nomination packet, in PDF format, should be emailed by the nominator to the current EBSA President, Prof. Helmut Grubmüller (hgrubmu@gwdg.de) before 31 December 2016.The procedure for the nomination is described on the EBSA webpage: http://ebsa.org/portal/prize-and-medal
I would be grateful if you would remind your Societies’ members of these two awards, and of the deadlines.

Prof. Helmut Grubmüller
EBSA President

Kutlama Mesajı

"Değerli Üyelerimiz,

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi Sayın Doç. Dr. Serdar Durdağı'nın TUBİTAK Teşvik Ödülünü kazanmış olması ve ödülün biyofizik alanına gelmesini sevinçle karşıladığımızı paylaşmak ve meslektaşımızı kutlamak isteriz.

Sevgi ve Saygılarımızla"

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Yeni Yıl Mesajı

Meslekdaşlarımızın yeni yılını kutlarız...

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve Atatürk Haftası Mesajı

"Bilim ve Bilimsel Düşün" alanında da önderimiz, büyüğümüz, atamız... yürekten sevgilerle, saygılarla anıyoruz..., şimdi her zamankinden de fazla arıyoruz...

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU


 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

"Değerli Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Her şeyimizi borçlu olduğumuz, bize, kol, kanat olan Cumhuriyetimizin 93. yılı hepimize kutlu olsun, sonsuza kadar yaşasın...

Sevgi ve saygılarımla."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

14. Olağan Genel Kurul

"Türk Biyofizik Derneği Sayın Üyeleri,

Derneğimizin 15 Ekim 2016 tarihinde İstanbul'da Makine Mühendisleri Odası salonunda gerçekleştirilen olağan genel kurulunda, yapılan seçimler sonucunda, aşağıdaki listede isimleri yer alan sayın üyelerimiz dernek kurullarına seçilmişlerdir. Genel kurul sonrası toplanan yönetim kurulu, yeni dönem için görev dağılımını gerçekleştirmiştir.

Derneğimizin şimdiye kadar deneyimleriyle belirlediği ve izlediği ilkeler doğrultusunda, genelde yurt içinde ve yurt dışında Biyofizik'in önünde duran hedefleri, sorunları, bilim dünyasındaki yerinin pekiştirilmesi ve benzeri konularda özelde de üyelerimizin üniversitelerde ve fakültelerde biyofizik alanıyla ilgili yaşamakta olduğu sorunların giderilmesi konularında, çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bildirmek isteriz.

Şüphesiz ki önümüzdeki görevlerin yerine getirilebilmesi, üyelerimizin katılımı ve güçlerimizi  birleştirdiğimiz oranda olacaktır. Yeni dönemin hedeflerimize ulaşabilme konusunda tüm üyelerimiz açısından başarılarla dolu olmasını dileriz."

Prof. Dr. Mehmet Can AKYOLCU
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

14. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda Seçilen Yönetim Kurulu ve Diğer Kurullar:

Yönetim Kurulu

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

Denetleme Kurulu

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri

Onur KuruluŞeker Bayramı Kutlama Mesajı

"Türk Biyofizik Derneğinin Değerli Üyeleri,

Şeker Bayramınızı kendim ve Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına kutlar, sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim."

Prof. Dr. Rüstem Nurten
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Duyuru

"Değerli Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,  

Türk Biyofizik Derneği 2016 yılı Olağan Genel Kurulu 24 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da Beyoğlu Makine Mühendisleri Odası Küçük Toplantı Salonunda saat 14.00-17.00 arası belirtilen gün ve saatte, çoğunluk sağlanamadığı takdirde aynı yerde 15 Ekim 2016 günü aynı saatte aşağıdaki gündemi görüşmek üzere çoğunluk aranmaksızın toplanmasına ve bu duyurunun üyelerimize e-posta yolu ve Türk Biyofizik Derneği web sayfası üzerinden yayınlanmasına karar verilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu adına
Prof.Dr. Rüstem Nurten
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Not: İptal edilen 28. Ulusal Biyofizik Kongresi'nde sunumları kabul edilen üyelerimizin hakları saklı tutulacaktır. Ödemiş oldukları Kongre katılım ücretleri de en kısa süre içinde kendilerine iade edilecektir.

 

Türk Biyofizik Derneği 2016 Olağan Genel Kurul Gündemi

1.     Açılış ve yoklama

2.     Başkanlık Divanı seçimi

3.     Saygı duruşu

4.     Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile Denetim Kurulu raporunun okunması ve müzakeresi

5.     Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibrası

6.     Tahmini bütçenin görüşülerek oylanması

7.     Yeni Yönetim Kurulu, Denetim Kurul ile Onur Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi

8.     Dilek ve temenniler

 

Duyuru

"Yaşadığımız olağanüstü hal nedeniyle bu yıl yapmayı planladığımız 28. Ulusal Biyofizik Kongresi'nin iptal edilmesine, Genel Kurulumuzun da İstanbul’da yapılmasına, ilk toplantı  tarihinin 24 Eylül 2016 olmasına, çoğunluk sağlanamadığı taktirde ikinci toplantı tarihinin 15 Ekim 2016 olmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Kınama Mesajı

"Vatanımızın birlik, bütünlük ve beraberliğine; Cumhuriyetimizin değişmez ilkelerinden biri olan Demokrasimize karşı 15 Temmuz 2016 tarihinde düzenlenen hain girişimi şiddetle kınıyoruz.

Bu hainlik dolu gecede; vatanı ve Cumhuriyetimizi korumak adına canlarını ortaya koyarak şehit olan güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımıza yüce Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diler, Atalarımızın ve M. Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu topraklarda bir daha böyle acı ve karanlık bir sürecin yaşanmamasını gönülden dileriz."

Türk Biyofizik Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Olağan Genel Kurul Duyurusu

"Değerli Türk Biyofizik Derneği üyeleri,  

Türk Biyofizik Derneği 2016 yılı Olağan Genel Kurulu’nun 26 Ağustos 2016 günü saat 14.00’de Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda belirtilen gün ve saatte, çoğunluk sağlanamadığı  takdirde aynı yerde 02 Eylül 2016 günü saat 14.00’de aşağıdaki gündemi görüşmek üzere çoğunluk aranmaksızın toplanmasına ve bu duyurunun üyelerimize e-posta yolu ve Türk Biyofizik Derneği WEB sayfası üzerinden yayınlanmasına karar verilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Türk Biyofizik Derneği 2016 Olağan Genel Kurul Gündemi

1.     Açılış ve yoklama

2.     Başkanlık Divanı seçimi

3.     Saygı duruşu

4.     Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile Denetim Kurulu raporunun okunması ve müzakeresi

5.     Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ayrı ayrı ibrası

6.     Tahmini bütçenin görüşülerek oylanması

7.     Yeni Yönetim Kurulu, Denetim Kurul ile Onur Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi

8.     Dilek ve temenniler

Duyuru

"Değerli Bilim İnsanları ve Türk Biyofizik Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tufan Mert’in Düzenleme Kurulu Başkanlığında 31 Ağustos- 3 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek 28. Ulusal Biyofizik Kongresi ile ilgili duyuruları ve gelişmeleri Derneğimiz WEB sayfasından (http://www.turkbiyofizik.com/) ve Kongre Düzenleme Kurulu’nun oluşturduğu WEB sayfasından (http://biyofizik2016.ksu.edu.tr/) takip edebilirsiniz.

Türk Biyofizik Derneği 28. Ulusal Biyofizik Kongresinde bu yıl kullanılacak olan "Bildiri Gönderim Kuralları, Bilim Kurulu Bildiri (Sözlü-Poster) Değerlendirme Formu ve Poster Ödülü Değerlendirme Kriterleri" derneğimiz WEB sayfasında duyurular kısmında bulunmaktadır. Bu metinler geçtiğimiz yıllarda düzenlemiş olduğumuz Ulusal Kongrelerimizde uyguladığımız ancak yazılı metne dönüştürülmeyen kurallar ve değerlendirmelerden oluşmuştur.
 
Bu yıl Kongremize katılacak olan genç araştırmacılar için TUBİTAK’dan destek alınması çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca bir yerde çalışmayan Biyofizik yüksek lisans ve doktora programlarında öğrenci olan gençlerimizin kongre kayıt ücretleri Derneğimiz bütçesinden karşılanacaktır. Bildiri ile kongreye katılacak olan öğrencilerimiz öncelikli olacaklardır.

Kongremizin en iyi şekilde gerçekleştirmek adına sizlerden katkı beklemekteyiz. Görüş ve önerilerinizi bize bildiriniz. Katkılarınız ile değerlenecek Kongremizde sizlerle buluşmaktan mutluluk ve onur duyacağız.

Sevgi ve saygılarımızla."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


28. Ulusal Biyofizik Kongresi 2. Duyuru

"Değerli Bilim İnsanları ve Türk Biyofizik Derneği’nin Değerli Üyeleri,

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde 31 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 28. Ulusal Biyofizik Kongresi ile ilgili duyuruları ve gelişmeleri http://biyofizik2016.ksu.edu.tr/ web adresinden takip edebilirsiniz.

Kongremizde sunulmak üzere önerilen panel, konferans ve bildirilerin özetlerinin 29 Nisan 2016 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

Kongre sürecinde görüş, öneri ve katkılarınız hepimiz için daha verimli ve güzel bir organizasyonun gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Saygılarımızla."

Prof. Dr. Tufan MERT
Düzenleme Kurulu Başkanı

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

"Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve saygıyla anarız."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem Nurten

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması

"Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün dünya çocuklarına armağan ettiği, Milli Bağımsızlığımızın ve Cumhuriyetimizin simgesi olan  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız kutlu olsun... "

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

28. Ulusal Biyofizik Kongresi 1. Duyuru

"Değerli Bilim İnsanları ve Türk Biyofizik Derneği’nin Değerli Üyeleri,

28. Ulusal Biyofizik Kongresi 31 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalının ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir.

Cahit Zarifoğlu ve Sanem Ayşe Konferans salonlarında yapılacak kongrenin düzenleme kurulu olarak, farklı kurslarla zenginleştirilmiş bilimsel yönü güçlü ve paylaşımcı, sosyal program açısından kültürel zenginliği tanıtıcı ve keyif verici bir kongre düzenlemeyi arzu ediyoruz.

Katılımlarınız ve katkılarınız ile değerlenecek kongremizde sizlerle buluşmaktan mutluluk ve onur duyacağız.

Saygılarımızla."

Prof. Dr. Tufan MERT
Düzenleme Kurulu Başkanı

 

27. Ulusal Biyofizik Kongresi'nin Ardından

"Değerli Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Sizlerin katılımı ve desteği ile 27. Ulusal Biyofizik Kongresi son yılların en yoğun katılımlı (150 kişi) kongresi olarak gerçekleşmiştir. Sizlerden gelen, kongre bilimsel ve sosyal içeriği ile ilgili olumlu geri bildirimler ve teşekkür mesajları Derneğimiz Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizleri fazlasıyla memnun etmiştir, ilgi ve desteğinize teşekkür ediyoruz. Yönetim Kurulumuz 28. Ulusal Biyofizik Kongresi’nin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı ev sahipliğinde yapılmasına karar vermiştir.  Kongremize katılımların artarak devam edeceği inancıyla Kahramanmaraş’da  buluşmak üzere,

Sevgi ve saygılarımızla."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Kongre açılışında yapılan açılış konuşmaları

Dernek Başkanı

"Sayın Rektörüm, sayın Tıp Fakültesi Dekanım, sevgili biyofizikçiler, değerli misafirler, hepiniz hoş geldiniz.

Bu yıl 27. sini gerçekleştireceğimiz Kongremizin düzenlenmesinde emeği geçen Düzenleme Komitesi başkanı sevgili Yunus Karakoç hocamız başta olmak üzere tüm ev sahibi ekibe, sunumlarımızın seçilmesinde ve programlanmasında özenli çalışmaları ile katkıda bulunan Bilimsel Komite Başkanı sevgili Beki Kan hocamız ve Bilimsel Komitenin değerli üyelerine, ve siz kongre katılımcılarına kendim ve Yönetim Kurulu adına teşekkür ederim.

Kongreler değerli katılımcılar ve sosyal etkinlikler ile anılır. Bu Kongremizin her iki yönü ile de hatırlanacağını umut ediyorum.

Ben Yönetim Kurulu olarak geçen kongremizden bu yana gerçekleştirmeye çalıştığımız etkinliklerden kısa başlıklar olarak bahsetmek istiyorum.

Hepimizin bildiği gibi son yıllarda Dünya ya da Avrupa biyofizik kongrelerinden birini Türkiye’de gerçekleştirmek üzere önemli çalışmalarımız oldu. Bu yıl da bu çalışmalara özellikle Avrupa kongresini Türkiye’de yapmak üzere, devam edildi. Kongre düzenlenmesi konusunda Koray Tuncel’in temsil ettiği MCI şirketi ile 2019  EBSA kongresinin Türkiye de düzenlenmesi için işbirliği yapılması kararı alındı.

18-22 Temmuz 2015 tarihinde 10. Avrupa Biyofizik Kongresi (EBSA 2015)  kapsamı içinde Dresden’de yapılan Genel Kurul ve Başkanlar Toplantısına Derneğimizi temsilen Mehmet Can hocamız katıldı. Kendisine teşekkür ediyorum.  Kendisi konu ile ilgili program içinde Cuma günü kendisine ayrılan zamanda açıklamalarda bulunacak.  Mehmet Can hocamız bu katılım için gerekli masrafları kendi gayreti ile İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonundan sağlamıştır. Kendisi bu bilgiyi paylaşmayabilir endişesiyle burada vermek istedim.

Bu konu ile ilgili olarak önemli gördüğüm iki saptamamı sizlerle paylaşmak istiyorum. Kongrenin Türkiye’de yapılabilmesi için iki önemli özellik ön plana çıkıyor. Birincisi derneğimizin üye sayısı. Dernek üye sayımızı artırmak amacıyla özellikle yüksek lisans ve doktora programına katılmış genç araştırmacılarımızın üye olmaları sağlandı. Bu amaçla başta İstanbul Tıp, olmak üzere Cerrahpaşa Tıp, Akdeniz Tıp fakültelerinden üye kayıtları yapıldı. Diğer fakültelerimizden de genç öğrencilerimizin üye olmaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Ayrıca Dresden’de bir araya gelen Türk araştırmacılarından üye olmayanlar için “üye olma çağrısı” yapıldı. Başvuruların olduğunu söyleyebilirim. İkinci önemli gördüğüm ise EBSA kongrelerine daha çok katılımın sağlanması gerekliliği. Bu amaçla bildiğiniz gibi Derneğimiz burs vermeye başladı. Bu yıl ancak bir genç araştırmacımız bu bursdan yararlandı. Bu desteğin artarak devam etmesini sağlamalıyız. Buradan doğal olarak dernek gelirlerimizi artırmamız gerekliliği ortaya çıkıyor. Üye aidatlarımız gelirlerimizin ana kaynağını oluşturuyor. Bu amaçla da borçlu olan üyelerimiz belirlendi ve e-posta ve web sayfamız üzerinden çağrılar yapıldı. Geri bildirimler var. Bu yıl düzenlenen EBSA Kongresine geniş katılım oldu. Çapa Tıp, Cerrahpaşa Tıp, Akdeniz Tıp, Denizli Tıp, Edirne Tıp,  Bilgi Üniversitesi Tıp fakültelerinden katılan tüm üyelerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu sunumların bültenimizde yayınlanabileceği görüşündeyim.

Yönetim Kurulu olarak İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığına 2015 yılı için bir proje sunuldu. Üniversiteye hazırlanmakta olan orta eğitim öğrencilerine biyofiziği ve biyofizikçileri tanıtma amaçlı çok merkezli bir proje oluşturuldu. Bu projenin koordinatörlüğünü yapan Belgin Büyükakıllı hocam başta olmak üzere İstanbul Tıp, Cerrahpaşa Tıp, Marmara Tıp, Eskişehir Tıp, Tokat Tıp fakülteleri Biyofizik Anabilim dallarındaki hocalarıma teşekkür ederim. Proje sonuçlarının açıklanmasını bekliyoruz.

Kongrelerde hep dile getirilirdi. Kongre haricinde de sosyal amaçlı bir araya gelebilir miyiz? Ailelerimizle birlikte ne güzel olur. Bu amaçla da Belgin Büyükakıllı hocam başta olmak üzere çok çalıştık. Ancak zamanlamadan dolayı bu etkinliği gerçekleştiremedik. Önümüzdeki yıl umarım bu kongreden itibaren çalışmaya başlayarak bu etkinliği geniş katılımlı sağlarız.

Üniversitelerarası Kurul’a (ÜAK) doçentlik sınav yönetmeliğinde yapılması planlanan değişikliğe karşı görüşlerimizi ifade eden bir yazı gönderildi. Biyofizik anabilim dalının çok disiplinli bir bilim dalı olmadığı belirtildi. Sanırım bu yazı etkili oldu ki  Biyofizik anabilim dalı eskiden olduğu gibi yeni düzenlemede de yerini korudu.

Yaptığımız önemli etkinliklerden biri de Web sayfamızı güncel tutmak oldu.

Serkan Gürgül hocama teşekkür ederim. Tatil, gece gündüz demeden anında duyurularımızı yaptı.

Bana  telefon ve e-posta yolu ile değişik konularda bildirimler oldu. Özellikle atamalar konusunda bu bildirimler yoğunlaşıyordu. Bu nedenle Biyofizik Gündemi başlıklı bir oturum düzenledik. Ayrıca yüksek lisans ve doktora eğitim programlarının tartışılacağı bir panel programa kondu.

Biliyorsunuz lisans programları ve ders konuları için de çalışılmıştı. Sonrasında Bültenimizde bu konuları yayınlayarak bildirmiştik. Umarım tartışmalar sonucu bu konu da ortak noktalar oluşturur çözümler üretir ve bültende yayınlayacak hale getiririz.

Kongre süresince  ayrıntıları görüşebileceğiz.

Bu nedenle sözlerimi daha fazla uzatmadan bitirmek istiyorum.

Tekrar hoş geldiniz."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı

"Sayın Rektörüm, sayın Tıp Fakültesi Dekanım, sayın Adli Tıp Grup Başkanım, saygıdeğer öğretim üyeleri ve öğretim elemanları, çok değerli konuklar, sevgili öğrenciler, ve basınımzın değerli mensupları,

Türk Biyofizik Derneği ve İnönü Ünivsersitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı tarafından düzelenen 27.Ulusal Biyofizik Kongeresine hepiniz hoş geldiniz. Dernek Yönetim Kurulu’nun ve biyofizik ailesi içerisinde yer alan arkadaşımızın son 5 yıldan bu yana İnönü Üniversitesinde Kongre Düzenleme taleplerini, başta Sayın Rektörümüzün ve Tıp Fakültesi Dekanımızın büyük katkıları bu yıl burada gerçekleştirmiş olacağız. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum. Kongre düzenleme sürecinde bizlere sürekli iletişim halinde olan Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kuruluna, Kongre Bilim ve Danışma Kuruluna, Kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen Düzenleme Kurulundaki arkadaşlarıma, ayrıca bizlere yardımcı olan genç meslektaşlarımıza ve katılımınızdan dolayı sizlere teşekkürlerimi sunarım.  Kongremiz yaklaşık 150 kişilik bir katılımla 4 gün sürece olup, bilimsel programında 3 panel, 3 konferans, 23 sözlü sunum ve 70 poster sunumu yer almaktadır. Ayrıca sosyal program kapsamında Battalgazi Merkez ilçemizde bulunan tarihi mekânlara bir gezi bulunmaktadır. Şartlar uygun olmadığı için Nemrut Dağında Gün batımı izlemek üzere ikinci gezi iptal edilmiştir. Ancak yerine alternatif gezi planlanmaktadır. Kongre düzenleme kurulunda yer alan arkadaşlarımızın sizlere en güzel şekilde yardımcı olacağına inanıyorum. Kongremizin başarılı geçmesi dileğiyle hepinize saygılar sunuyorum."

Prof.Dr. Yunus KARAKOÇ
27. Ulusal Biyofizik Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı

 

27. Ulusal Biyofizik Kongresi Poster Ödülleri

Poster 1.lik Ödülü

"İnterlökin-1Β (IL-1Β)‘nın difteri toksini fragment a ve elongasyon faktör 2 (eEF2) üzerine etkisi"
Ebru Hacıosmanoğlu, Başak Varol, Muhammet Bektaş

Poster 2.lik Ödülü

"Galvanik akım ile çalışan hemoroidal hastalık tedavi cihazı"
Murat Pehlivan

Poster 3.lük Ödülleri

"Doksorubisin ile oluşturulan hücre hasarında melatoninin koruyucu etkisi"
Eylem Taşkın Güven, Celal Güven

"Yüzme egzersizinin dişi sıçanların ventrikül miyositlerinin hücre içi Ca+2 düzenlenmesindeki yaşlanmaya bağlı değişikliklere etkisi"
Bilge Eren Yamasan, Nihal Öztürk, Yusuf Olğar, Hakan Er, Semir Özdemir

"Pelvik lenf düğümü metastazlarinin spektroskopik yöntemle tespiti"
Tuba Denkçeken, Murat Canpolat, İbrahim Başsorgun, Mehmet Baykara

 

Hücre Kültürü ve Kök Hücere Kursu

Maltepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi etkinlikleri kapsamında, Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi’nde, 20 Temmuz-14 Ağustos 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek “Hücre Kültürü ve Kök Hücre” konulu bir eğitim programı düzenlemiştir.

Teorik ve uygulamalı dersler içeren programda; katılımcıların hücre kültürünün temel prensiplerini öğrenmeleri, program sonuna dek kendi hücrelerini üreterek dondurma-çözme-pasajlama aşamaları hakkında uygulamalı olarak bilgi sahibi olmaları, hücrelerin mikroskopik görüntülenme / boyanma teknikleri konusunda temel bilgileri elde etmeleri, farklı mikroskoplar altında görüntüleme teknikleri konusunda uygulamalı çalışmalar yapmaları hedeflenmektedir.  Kurs; ilgi duyan tüm üniversite-yüksek lisans-doktora öğrencilerine ve  öğretim üyelerine açıktır. Kursa başvurularda; katılımcıların bilgi ve deneyimine göre üçlü gruplar oluşturularak tüm katılımcıların hücre kültürü laboratuvarında aktif şekilde çalışmaları sağlanacaktır. Laboratuvarda hücre kültürü çalışmalarına ilk haftadan itibaren başlanacaktır. Ancak; aşağıda belirtildiği şekilde teorik dersler ve pratik uygulamalarda her hafta belirli konular üzerinde yoğunlaşılacaktır.

 

I.Hafta (20-24 Temmuz 2015): 

A. Hücre Kültürü’nün Temel Prensipleri (Bir Hücre Kültürü Laboratuvarının Temel Özellikleri, Steril Çalışma Prensipleri, Temel Cihazların Kullanım Özellikleri) 

B. Kök Hücreler (Kök Hücre Türleri ve Temel Özellikleri, Kök Hücre Belirteçleri, Son Yıllarda Yapılan Önemli Çalışmalar)

II.Hafta (27-31 Temmuz 2015):  

C. Dondurma-Çözme-Pasajlama İşlemleri (Temel Basamaklar, Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar, Kullanılan Cihaz ve Malzemeler)  

D. Hücre, Doku ve Embriyo Dondurma İşlemlerindeki Farklılıklar

III.Hafta (3-7 Ağustos 2015):

E. Hücrelerin Uygun Fiksasyonu (Farklı Fiksatörler ve Temel Özellikleri, Fiksasyonda Dikkat Edilecek Önemli Hususlar),

F. Hücre Boyama Teknikleri (Işık-Floresan-Konfokal-Elektron Mikroskopik Düzeylerde Kullanılan Temel Yöntemler),

G. İmmunohistokimyasal Yöntemler ve Temel Prensipleri

IV.Hafta (10-14 Ağustos 2015):

H. Mikroskopik Görüntüleme Yöntemleri (Farklı Mikroskop Türleri ve Görüntüleme Özellikleri),

I. Görüntü Analiz Programları (En Sık Kullanılan Analiz Programları ve Özellikleri)


Programa kabul edilebilecek katılımcı sayısı 18 ile sınırlıdır.

Başvuru tarihleri, on-line ön-kayt başvuru formu ve iletişim bilgilerine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

http://maltepesem.maltepe.edu.tr/kanser-ve-kok-hucre-arastirma-merkezi-kurslari

Saygılarımızla bilgilerinize sunar, keyifli ve verimli bir yaz dönemi dileriz.

 

Prof. Dr. Ranan Gülhan Aktaş

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi Müdürü

Marmara Eğitim Köyü 34857 / Maltepe İSTANBUL

Kutlama Mesajı

"Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu adına tüm üyelerimizin yeni yılını kutlar, sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

10 Kasım Mesajı

"Ölümünün 77. yılında, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz."

Prof. Dr. Rüstem Nurten
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Başsağlığı Mesajı

"Derneğimiz üyesi 18 Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlem DEMİR COŞKUN’un annesi vefat etmiştir. Kendisine ve ailesine başsağlığı ve sabırlar dileriz."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

Duyuru

"UNC School of Medicine’ de Biyokimya ve Biyofizik profesörü olan Prof. Dr. Aziz SANCAR, 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA Onarımı” hakkındaki bilimsel çalışmaları ile kazandı. Kendisini Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu olarak kutlar, başarılarının devamını dileriz."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı


Detaylı bilgi için lütfen linki tıklayınız...

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlaması

"30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun..."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Destek

"Sevgili Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Bu yıl ilk olarak uygulamaya çalıştığımız EBSA kongresine katılan iki genç araştırıcıya "Bilimsel Etkinliklere Katılım Desteği" vermek isteğimizi tekrar hatırlatmak isteriz. Son müracaat tarihi 7 Temmuz 2015'dir. Müracaatlarınızı beklemekteyiz.

Sevgi ve saygılarımla."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem NURTENULUSLARARASI BİLİMSEL ETKİNLİKLERE KATILMA DESTEĞİ ALMA KOŞULLARI 

Yurt dışında gerçekleştirilecek kongre ve sempozyumlara katılacak ve Türk Biyofizik Derneği'nden destek almak üzere başvuracak araştırmacılar için başvuru koşulları:
Şeker Bayramı Kutlama Mesajı

"Türk Biyofizik Derneğinin Değerli Üyeleri,

Şeker Bayramınızı kendim ve Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına kutlar, sevdiklerinizle mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim."

Prof. Dr. Rüstem Nurten
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkan

 

Dana Alliance for Brain Initiatives-DABI Üyeliği

"Değerli Bilim İnsanları ve Türk Biyofizik Derneği’nin Değerli Üyeleri,

2005 yılından beri “The European Dana Alliance for the Brain-EDAB” üyesi olan Prof. Dr. Ferhan  ESEN, Haziran 2015’den itibaren “Dana Alliance for Brain Initiatives-DABI” üyesi olarak seçilmiştir. Prof. Dr. Ferhan ESEN'i kutlar başarılarının devam etmesini dileriz."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem NURTEN


"Dana Alliance for Brain Initiatives-DABI" üye listesi için lütfen linki tıklayınız...

 

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı bünyesinde görevlendirilmek üzere 1 adet Yardımcı Doçent kadrosu ilan edilmiştir. Detaylı bilgi için lütfen linki tıklayınız..

 

Gezi

"Sevgili Türk Biyofizik Derneği Üyeleri,

Son Genel Kurulumuz’da da bir kez daha dile getirildiği gibi Kongrelerimiz dışında da ailelerimiz ile birlikte bir araya gelme isteği Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirildi. Bu doğrultuda Prof. Dr. Belgin BÜYÜKAKILLI başkanlığında Prof. Dr. Ferhan ESEN , Doç. Dr. Can PAKSU DEMİREL ve Yrd. Doç. Dr. Pınar MEGA TİBER'den oluşan bir komisyon oluşturuldu. Komisyonumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda 22-24 Mayıs 2015 tarihlerinde gerçekleştirilmek üzere Gaziantep’e bir gezi programı oluşturdu. Gezi programı ile ilgili bilgilere linkten ulaşılabilir. Katılmak isteyen üyelerimizin katılma isteklerini ve kaç kişi katılacaklarını en geç 27 Nisan 2015 tarihine kadar bbuyukakilli@yahoo.com adresine bildirmelerini bekliyoruz.

Gaziantep’de görüşmek üzere.

Sevgi ve saygılarımla."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem NURTEN


Gezi programı için lütfen linki tıklayınız...

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

"Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet, şükran ve saygıyla anarız."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem Nurten

 

 

Kutlama

"T.C. Bilim Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Tekno Girişim Sermayesi Desteği (TGSD) programı kapsamında Deneğimiz üyeleri Dr. Leyla TÜRKER   ŞENER'in  "Gerçek Zamanlı Hücre Sayım ve Görüntüleme Cihazı Tasarımı" başlıklı ve MSc. Sabiha TOK'un "Portatif Plazmonik Çip-Üstü Biyoalgılayıcı" başlıklı projeleri desteklenmeye değer bulunmuştur. Kendilerini kutlar başarılarının devam etmesini dileriz."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem Nurten


T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü web sayfasına ulaşmak için lütfen linki tıklayınız...

 

Kutlama

"Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2015 yılı ‘Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü (GEBİP) Sağlık Bilimleri alanından Biyofizik alan kodu ile kazanan derneğimiz üyesi Doç. Dr. Bahar GÜNTEKİN’i kutlar başarılarının devam etmesini dileriz."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem NURTEN

TÜBA GEBİP link:
http://www.tuba.gov.tr/news/tuba-gebip-odulleri-aciklandi/id/1242

 

 

27. Ulusal Biyofizik Kongresi

"Türk Biyofizik Derneği'nin Değerli Üyeleri,

Türk Biyofizik Derneği 27. Ulusal Biyofizik Kongresi’nin 29 Eylül - 3 Ekim 2015 tarihlerinde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı ev sahipliğinde Malatya'da yapılacağını, Düzenleme Kurul Başkanı olarak da Prof. Dr. Yunus KARAKOÇ’un görevlendiğini bilgilerinize sunarım.

Kongreye katılımınızı beklemekteyiz.

Saygılarımızla."

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına
Prof. Dr. Rüstem NURTEN

 

"27. Ulusal Biyofizik Kongresi" duyuru afişine ulaşmak için lütfen linke tıklayınız...

 

Not: Kongre öncesi Derneğimize üye olmamış, ÖYP programında olan, ya da olmayan yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizi  derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.

Formlara ulaşmak için lütfen linke tıklayınız...

 

Anneler Günü Kutlama Mesajı

"Tüm annelerin “Anneler Günü” kutlu olsun..."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlaması

"Tüm üyelerimizin “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” kutlu olsun..."

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bülent Ecevit Üniversitesi II. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarı Duyurusu

"Sayın İlgili,

AR-GE ve inovasyon bilincinin yaygınlaşması, proje hazırlama ve geliştirme kültürünün oluşması, örnek projelerin sergilenmesi ve ödüllendirilmesi, finansman ve altyapı sıkıntısı ile gerçekleştirilemeyen önemli projelerin ilgili kişi ve kuruluşlar ile buluşturulması hedefine yönelik olarak geçen yıl 47 katılımcının proje fikrinin poster ve prototip olarak sergilendiği proje pazarının bu yıl ikincisi yapılacaktır. “Bülent Ecevit Üniversitesi II. AR-GE ve İnovasyon Proje Pazarı” olarak isimlendirilen etkinliğimize “Benim de bir fikrim var” diyen herkesi davet ediyoruz.

Proje pazarımız, akademisyenlerin, sanayicilerin ve öğrencilerin katılımı ile 7 Mayıs 2015 Perşembe günü üniversitemiz çok amaçlı kapalı spor salonu ve kongre merkezinde gerçekleşecektir. Çeşitli ödüllerin verileceği etkinliğimizde sizleri de aramızda görmek bizleri mutlu edecektir. Etkinlik ile ilgili ayrıntılı bilgilerehttp://projepazari.beun.edu.tr/ internet adresinden ulaşılabilmektedir.

Çağrımızın iletimi, katılımlarınız ve yapacağınız katkılar için şimdiden teşekkürlerimizi sunarız.

Saygılarımızla."

Prof. Dr. Hale SAYAN ÖZAÇMAK
(Kurum Temsilcisi)

 

Duyuru Afişi ve Broşürü için lütfen ilgili linki tıklayınız...

 

 

Vefat

"Türk Biyofizik Derneği'nin Değerli Üyeleri,

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya CABADAK'ın annesi "Mümtaze ÖNDAĞ" vefat etmiştir. Cenazesi 13.02.2015 tarihinde Ankara Karşıkaya Ahmet Efendi Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından Karşıkaya Mezarlığı'nda defnedilmiştir.

Merhumeye Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz"

Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu

 

10 Kasım Mesajı

"Türk Biyofizik Derneği'nin Değerli Üyeleri,

Büyük komutan  ve devlet adamı, bağımsızlığımızın mimarı, Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa KemalAtatürk’ün sonsuzluğa geçişinin 76. yılında, O’nu saygı, sevgi ve özlemle bir kez daha anıyoruz."

Prof. Dr. Rüstem Nurten
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkan

 

 

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

"Türk Biyofizik Derneğinin Değerli Üyeleri, Cumhuriyet Bayramımızı kendim ve Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Adına kutlar, sağlık başarı ve mutluluklar dilerim."

Prof. Dr. Rüstem Nurten
Türk Biyofizik Derneği Yönetim Kurulu Başkan

 

26. Ulusal Biyofizik Kongresi'nin Ardından


Geçen yüzyılın ilk çeğreğinde relativite teorisi, kuantum mekaniği gibi fizikte devrimlerin yaşandığı dönemde, bilim adamları mikro dünyaya daha çok ilgi gösterince, fizik ile tıp ve biyoloji arasındaki ilişkiler iyice kopmuştu. İkinci dünya savaşından sonra bilimlerin yeniden bütünleşmesi süreci içinde fizik ile biyoloji ve tıp ilişkisi daha sıkı bir şekilde yeniden kurulmuş, biyomedikal bilim  dalları arasında biyofizik önem kazanarak öncü disiplinlerden biri olmuştur. Protein, DNA gibi biyomolekül incelemelerinde, sinirsel iletim mekanizmalarının anlaşılmasında, yeni görüntüleme tekniklerinin geliştirilmesinde biyofizikçilerin katkıları giderek artmış, Nobel fizyoloji ve Tıp Ödülü kazanan biyofizikçiler çoğalmıştır. Ülkemizde de daha önce birkaç tıp fakültemizde kurumlaşmış olan biyofizik, 1981’den sonra tıp eğitiminde zorunlu bir ders ve ayrı bir anabilim dalı olarak yerini almaya başlamıştır.

Biyofizik, fiziğin geliştirdiği laboratuvar araçları ile fizik kavram, yasa ve ilke gibi düşünce araçlarını kullanarak biyolojik yapı ve işlevleri anlamaya ve açıklamaya çalışmak demektir.

Ülkemizde akademik ortamda bile, temel bilimlerle uğraşmanın bir zaman kaybı, beyhude uğraş olduğunu düşünen çok sayıda insan vardır. Halbuki temel bilimler olmadan mühendislik, temel tıp bilimleri olmadan tıbbi uygulamaların güdük kalacağını, atılım yapamayacağını bilmemiz  gerekiyor. Çoğu ülkede tıp öncesi eğitimde fizik, kimya, biyoloji eğitimleri yanında matematik de zorunlu eğitim olarak yerini alırken bizde çoğu tıp fakültemizin tıp öncesi eğitiminde fizik dersleri tamamen kaldırılmış, biyofizik ise saat bakımından oldukça azaltılmıştır. Eğitimde bu engeli aşmadıkça ileri ülkelerle yarışmaya katılmamız olanaksızdır. Tıp fakültelerinin biyofiziğe ayırdığı ders saati ve önem bu açıdan bir mihenk taşıdır.

Türk Biyofizik Derneği, biyofizik eğitim ve araştırmalarını yaygınlaştırmak, biyofizikle ilgilenenler arasında bilgi alışverişi sağlamak amacı ile kurulmuş bilimsel bir dernektir. Kuruluşunu 1990’da tamamlayan Türk Biyofizik Derneği o yıldan itibaren hiç sektirmeden her yıl bir Üniversitenin Biyofizik Anabilim Dalı’nın ev sahipliğinde biyofizik kongresi düzenlemiştir. Bu yıl 26. Ulusal Biyofizik kongremizin ev sahipliğini üstlenen Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı bilimsel ve sosyal içeriği çok güzel ve başarılı bir kongre düzenlemiştir. Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serkan GÜRGÜL’ü başarısından dolayı kutluyor, teşekkür ediyorum. Bu başarıda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Tıp Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Şemsettin ŞAHİN’in maddi ve manevi desteklerinin büyük önemi vardır, kendilerine biyofizik topluluğumuzun şükranlarını arz ederim.

Prof. Dr. Ferit Pehlivan
Türk Biyofizik Derneği 12. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı


26. Ulusal Biyofizik Kongresi 9-12 Eylül 2014 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı ev sahipliğinde Tokat’da yapıldı. 1987 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılan kongrelerimizin bilimsel ve sosyal içeriği her yıl daha da geliştiğini görmek bizi mutlu etmektedir. Biyofizik, fizik ilke ve yöntemleri ile biyolojik olayları açıklayan bir bilim dalıdır. Bu tanımdan hareketle Biyofizikçi, fizik ve biyolojiyi iyi bilmektedir. Atomdan hücreye, hücreden yüksek canlılara kadar olan geçişin açıklanmasında Biyofizikçiler katkıda bulunmuştur. Biyofizik tıp alanında da hastalıkların nedenlerini açığa çıkarılmasında, tanı ve tedavisi için gerekli yöntem ve tekniklerin geliştirmesinde itici güç olmuştur. Nobel tıp ödüllerine bakıldığında bunu görmek mümkündür. Kanser mekanizmalarının aydınlatılmasından, bulaşıcı hastalıklar için aşı geliştirilmesine, nano teknolojinin birçok alanda kullanılmasından, modellenmeye, biyomühendislikten, gen teknolojisine, robotlardan yapay zekâ oluşturulmasına kadar geniş bir alanda Biyofizikçiler çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu kongremizde de 227 araştırmacının katkısı ile kurslar düzenlenmiş, konferans ve sunumlar yapılmıştır. Bu çalışmalar Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 26. Ulusal Biyofizik Kongresi Özel Sayısı olarak yayınlanmıştır. Kongrelerimiz bundan sonrada bilimsel ve sosyal içeriği artan ivme ile gelişerek devam edeceğine inancım tamdır. Kongremizin düzenlenmesinde katkıda bulunan tüm araştırmacılara teşekkür ederim.

Prof. Dr. Rüstem NURTEN
Türk Biyofizik Derneği 13. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı


Her yıl Türk Biyofizik Derneğinin düzenlediği Ulusal Biyofizik Kongresinin 26ncısı bu yıl Gaziosmanpaşa Üniversitesinin ev sahipliğinde 9 Eylül-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Tokat’ta yapılmaktadır. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN ve Tıp Fakültesi Dekanı Sn. Prof. Dr. Şemsettin ŞAHİN tarafından destek sağlanan, yerel düzenlemesi Biyofizik Anabilim Dalı başkanı Yrd. Doç. Dr. Serkan GÜRGÜL ve Arş. Gör. Coşar Uzun‘un üstlendiği bu kongrede Biyofiziğin çok değişik alanlarında yapılan çalışmalar 4 konferans, 28 sözlü bildiri ve 47 posterde sunulmuştur. Ayrıca, her biri birer gün süren 3 kurs düzenlenmiştir. Dinamik, zeki ve nazik tavırla bizi ağırlayan, çok genç yaşına rağmen böyle bir kongreyi başarılı ve düzenli bir şekilde yürüten arkadaşımız Yrd. Doç. Dr. Serkan GÜRGÜL ile arkadaşlarına bundan sonraki çalışmalarında başarılar diler, teşekkürlerimizi sunarız.

Prof. Dr. Necla ÖZTÜRK
Türk Biyofizik Derneği 12. Dönem Yönetim Kurulu Üyesi


Biyofizik Derneğimizin uzunca bir süredir her yıl düzenlenen yıllık kongreleri, ülkemizin özellikle yeni kurulmuş üniversitelerinde yapılıyor. Buna özen gösterilmesini, Fizyoloji, Anatomi gibi çok uzun geçmişi olan bilim dallarına kıyasla görece yeni bir alan olan Biyofiziğin ülkemizde de yaşam bilimlerinin ve tıbbın bir temel dalı olarak tanınması ve gelişmesi bakımından çok önemli buluyorum. Bu kongreler dizisi, özellikle bu alanda yetişmekte olan genç bilim insanlarının hem birbirleri arasındaki iletişimi artırması, hem de alanın deneyimli hocaları ve araştırıcıları ile temas olasılığı bulmaları ve yeni bilimsel işbirliği olanaklarını araştırmaları bakımından çok önemli ve yararlı bir ortam oluşturmaktadır. Ayıca, çok geniş bir ilgi alanına sahip olan bu bilim dalının çok farklı konularında ve çok değişik yöntemler kullanarak çalışan araştırıcıların birbirlerinin neler yaptıkları hakkında bir fikir sahibi olmalarını da sağlamaktadır. Bu yılki kongremizde de bu ortam ve olanaklar çok iyi bir biçimde gerçekleşti. Bu bakımdan düzenleyicilere, onlara desteklerini esirgemeyen ve bizlere örnek bir misafirperverlik gösteren sayın rektöre, dekana ve idari kadroya teşekkürlerimi sunarım.

Prof. Dr. Pekcan UNGAN
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik AD. Öğretim Üyesi


26. Ulusal Biyofizik kongresi 9-12 Eylül 2014 tarihleri arasında Tokat Gazi Osman Paşa Üniv. Tıp Fak. Biyofizik Anabilim Dalının evsahipliğinde tamamlandı.

Kongre öncesinde 7-9 Eylül tarihleri arasında Temel Elektrofizyoloji uygulamaları, Nörodejeneratif hayvan modelleri ve Temel Araştırmadan patente giden yol adında üç kurs başarıyla gerçekleştirildi.

Kongre esnasında 4 konferans verildi. Biyofizik Derneği eski başkanlarından Prof. Dr. Salih Çelik “Biyofiziğin Tıptaki Yeri” adlı konferansıyla Biyofiziğin önemini, tarihçesini ve gerek tıp eğitiminde ve gerekse bilimsel araştırmalarda Biyofiziğin ülkemizdeki önemini, tarihçesini ve gerek tıp eğitiminde ve gerekse bilimsel araştırmalarda Biyofiziğin ülkemizde hak ettiği konuma en kısa zamanda ulaşması gerektiği dile getirildi. Prof. Dr. Ferhan ESEN “Başlangıçtan günümüze vasküler Biyomekanik” adlı konferansla vasküler biyomekaniğin Dünyada ve ülkemizdeki tarihsel gelişimini anlattıktan sonra yaptıkları araştırmalardan örnek vererek dalga analiz yöntemleriyle vasküler problemlerin anlaşılması ve tanılarının konmasının mümkün olabileceğini anlattı. Prof. Dr. Belgin BÜYÜKAKILLI “Elektriksel Biyoempedans sinyalleri ve kullanım alanları” adlı konferansında, canlılarda doku özelliklerini “biyoempedans sinyalleri” kavramıyla anlaşılabileceği, uygulama alanlarıyla anlattı.

Prof. Dr. Mehmet Dinçer BİLGİN “Fotodinamik ve Sonodinamik Tedavi: Işık ve Ultrasesin klinikte kullanımı” adlı konferansında ülkemizde yaygın kullanılmayan ışık tedavisini ve ultrasesin klinikteki kullanım alanlarını anlattı.
Kongre esnasında 28 sözel bildiri sunuldu ve 47 poster incelendi. Gerek sözlü bildirileri ve gerekse posterleri konularına göre moleküler biyofizik, biyoelektrik, manyetik alanlar ve klinik görüntüleme yöntemleri olmak üzere dört başlık altında toplanabilmektedir. Sunulan bildiri ve poster sayılarından ülkemiz biyofizik laboratuvarlarında moleküler-biyoelektrik-biyomanyetizma alanlarında yaklaşık eşit çalışmalar yapıldığı söylenebilmektedir. Kongrenin sosyal program kısmında “Ballıca mağarası, Tokat müzesi, Mevlevihane, Taşhan” gezisi ve Amasya gezisi yer aldı.

26. Ulusal Biyofizik Kongresi bilimsel içerik ve sosyal programı ile oldukça başarılı gerçekleşti. Yerel düzenleme komitesine, başta Yrd. Doç. Dr. Serkan GÜRGÜL olmak üzere çok teşekkür ederiz. Ayrıca GOP Üniversitesi Rektörü ve Tıp Fak. Dekanına da kongremize verdiği destek ve gösterdikleri misafirperverlikler içinde çok teşekkür ederiz.


Prof. Dr. İsmail GÜNAY
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik AD. Öğretim Üyesi

Sayfa Başı | İletişim | ©2014 SG